Comments

  10 ani de Cora Trade Center

  Ieri, 9 decembrie , la Hotel Transilvania, in Sala Apulum, a avut loc conferinta de presa „10 ani de CTC”. Scopul acesteia a fost de a multumi comunitatii locale pentru implicarea si sustinerea evolutiei companiei Cora Trade Center.

  In 10 ani de activitate, compania a dezvoltat un brand care astazi se afla pe locul 5 in topul distribuitorilor din Romania, de birotica si papetarie si a devenit unic importator al marcii pentru utilaje de ambalare Effe3ti in Romania, Bulgaria, Ungaria, Slovacia si Republica Moldova.

  „Am inceput in 2005 cu un minicredit, luat in nume personal, cu scopul de a asigura primii pasi spre debut. A fost vorba de aproximatov 10.000 de euro. In 2015 celebram evolutia noastra ca oameni, firma, echipa, dar si ca business. Suntem incantati de parcursul nostru din acesti 10 ani, datorita valorii si frumusetii pe care fiecare le-a adus. Am deschis CTC Store pentru a rasplati comunitatea albaiuliana cu serviciile si produsele noastre. A fost un proiect care ne-a scos in aria noastra de business. Acum ne putem adresa si clientilor individuali”, a spus Radu Bartos.

  „In timp lucrurile au mers in directia in care ne-am dorit-o cu totii. Rezultatele pozitive nu au incetat sa apara, iar filozofia pe care a ales-o de la inceput a ramas si in acest moment: profitul rezultat din activitatile noastre curente vrem sa fie reinvestit in companie pentru sustinerea dezvoltarii continue. Exista potential enorm in ceea ce facem noi, exista lucruri si servicii pe care le oferim si ne diferentiaza de tot ce inseamna concurenta si credem in aceste lucruri. In 10 ani de zile, investitiile au ajuns la 1 milion de euro. In 2014 am avut o cifra de afaceri in jur la 7,5 milioane de euro si estimăm pe acest an sa incheiem undeva la 9 milioane de euro pe intregul grup. In acest moment, suntem intre primii 5 pe această piata (n.r. pe birotica si papetarie). Tintim in 2016 sa pastram trendul de crestere. Estimam ca in 2016 sa ajungem undeva la 10 milioane de euro (n.r. cifra de afaceri). Piata este foarte impartita. Jucatorii mari au pierdut cota de piata in detrimentul jucatorilor mici care sunt foarte flexibili si mai inovativi”, a spus Mariel Petric.

  ”Intreg businessul a fost dezvoltat pentru a ramane alaturi de orasul nostru, de locuitorii sai si de a investi si cheltui ce producem in orasul nostru. Suntem o firma care, de fiecare data cand a fost necesar am apelat la parteneri din Alba, chiar daca existau oferte mai bune din alte parti. Am incercat sa cumparam masinile din Alba Iulia, sa construim doar cu firme din Alba Iulia, sa facem diverse activitati in zona noastra, pentru ca banii sa ramana la comunitatea acestui judet. Anul acesta am deschis un magazin. Domeniul nostru de activitate era focusat pe distributie si am hotarat, in aceasta primavara, in urma unor discutii, sa oferim comunitatiii acest domeniu de calitate. Domeniul de papetarie si birotica nu inseamna doar produse ieftine ci inseamna produse de calitate, inovative care aduc un plus de bucurie copiilor. Noi ne bazam pe produse de calitate. In al 10-lea an dorim sa ne intoarcem catre comunitate, deoarece credem cu desavarsire ca evolutia companiei noastre nu putea sa aiba un astfel de succes daca oamenii nu ar fi fost alaturi de noi si nu ne-ar fi sprijinit”, a spus Cosmin Stanciu.

  Cora Trade Center a fost fondată in 2005, pe 12 decembrie, de catre Cosmin Stanciu si

  Radu Bartos, iar in 2013 li s-a alaturat cel de-al treilea partener, Mariel Petric